Wegańskie ciasto

Witajcie
Coraz bardziej interesuje mnie temat wegetarianizmu, lubię oglądać filmy na youtube czy też czytać blogi o tej tematyce.
Również w mojej diecie znajduje się znacznie więcej żywności wegetariańskiej. Mimo, że z mięsa ciężko jest mi całkowicie zrezygnować, to jednak staram się spożywać go w jak najmniejszych ilościach.
O ile ze śniadaniem i kolacjom nie mam aż tak dużego problemu z ich przygotowaniem, tak z deserami mam problem. Ponieważ w prawie wszystkich jest mleko bądź jajka. Ale od czego jest internet, właśnie z niego pochodzi ten przepis na to pyszne ciasto.
Wegański sernik z kaszy jaglanej
Składniki
 Spód

1/2 szklanki płatków owsianych lub orzechów
10-12 daktyli
1 łyżeczka kakao
1 łyżeczka oleju kokosowego
 Daktyle zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 15 minut. Płatki owsiane lub orzechy blendujemy na drobno, jednak nie na kompletny pył. Do płatków lub orzechów dodajemy kakao, odcedzone daktyle i olej kokosowy i blendujemy aż składniki dobrze się połączą. Jeśli masa jest za sucha, dolewamy trochę wody po daktylach.

Powstałą masą wykładamy spód blaszki. Spód warto wcześniej wyłożyć folią spożywczą, a boki posmarować olejem kokosowym. Jeśli masa ciężko odkleja się od dłoni, to zwilżamy ją zimną wodą.

Tortownicę wkładamy do lodówki na 10 minut. 






 Masa

1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki mleka roślinnego bez cukru
1 puszka schłodzonego mleka kokosowego 400 ml
sok z 1/2 cytryny
4-5 łyżek syropu klonowego
2-3 łyżki masła orzechowego bez cukru
1-2 bardzo dojrzałe banany
ziarenka z 1/2 laski wanilii lub ekstrakt waniliowy

Kaszę jaglaną dokładnie opłukujemy pod gorącą wodą, aby pozbyć się goryczki. Przekładamy do garnka, zalewamy 2 szklankami mleka roślinnego i gotujemy przez 20 minut. Do kaszy można dodać 1-2 łyżeczki oleju kokosowego, później będzie fajnie kremowa.
Do ugotowanej już kaszy dodajemy wszystkie pozostałe składniki i blendujemy na super gładką masę. Jeśli chodzi o mleko kokosowe, to spokojnie można dodać również i powstałą na dnie wodę. Z mleka warto odłożyć 2 łyżki, na późniejszy wierzch ciasta.



Po wyjęciu z lodówki spodu smarujemy go masłem orzechowym. Jeśli jest za twarde, to podgrzewamy je przez chwilę w mikrofalówce lub w małym rondelku. Banana/y kroimy na plasterki, skrapiamy sokiem z cytryny i układamy na spodzie posmarowanym masłem orzechowym. 



Następnie na banany wykładamy masę z kaszy, wyrównujemy, odstawiamy do ostygnięcia i chowamy do lodówki na całą noc.

 Wierzch

2 łyżki mleka kokosowego
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady bez cukru
2 łyżeczki oleju kokosowego
Składniki na masę roztapiamy w garnku mieszając trzepaczką i wylewamy na ciasto. Pozostawiamy w lodówce do zastygnięcia.

Ciasto wyszło przepyszne, słodkie i bardzo dobre. Jednak było zbyt rzadkie. Nie wiem dlaczego tak się stało, ponieważ wszystko robiłam według tego przepisu. Być może nie potrzebnie dodałam wodę z mleka kokosowego. 
Na pewno jeszcze nie raz je zrobię, ponieważ jest tak dobre. Może następnym razem konsystencja będzie bardziej stała.

Komentarze