Lawendowa pielęgnacja



Witajcie,

Lawenda, to roślina, która oprócz pięknych fioletowych i pachnących kwiatów posiada jeszcze wiele właściwości leczniczych i pielęgnacyjnych. Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym.

Ja bardzo lubię zapach lawendy, dlatego chętnie wybieram kosmetyki w których składzie znajduje się ta pachnąca roślina.

Dlatego dziś chcę Wam przedstawić kilka lawendowych kosmetyków.

Lawenda pochodzi z prawdopodobnie z Indii, Persji lub Wysp Kanaryjskich. Następnie została przeniesiona do basenu Morza Śródziemnego. 
Lawendowymi koneserami byli Rzymianie, którzy lubowali się w kąpielach z dodatkiem tej rośliny. To właśnie Rzymianom lawenda zawdzięcza swoją nazwę. „Lawenda” wywodzi się z łacińskiego czasownika lavo – lavare, co oznacza myć. Była wykorzystywana także jako przyprawa, hodowali ją mnisi w przyklasztornych ogrodach. Lawenda doskonale konserwowała mięso i inne przetwory. Do Polski trafiła w czasach chrześcijaństwa. Obecnie hodowana jest w wielu regionach, ale mówi się, że to "narodowa" roślina Anglików, ponieważ to oni stworzyli przemysł kosmetyczny oparty na olejku eterycznym pozyskiwanym z lawendy.

Najcenniejszym składnikiem pozyskiwanym z kwiatów lawendy jest olejek eteryczny w stężeniu do 3 %. Do jego głównych składników należą: octan linalolu, linalol, lawendulol, ocymeny, octan lawendulolu, β-linalol, geraniol, garbniki, związki trójterpenowe, flawonoidy, fitosterole, kumaryny i fenolokwasy.

Działanie lecznicze:
  •  łagodzący ból mięśni i stawów działając przeciwzapalnie,
  • stymuluje krążenie krwi,
  • przynosi ulgę suchej skórę, koi podrażnienia i zmniejsza produkcję sebum,  
  • chroni skórę przed bakteriami powodującymi infekcje, wygładzi blizny i delikatnie rozjaśni cerę 
  • stosowana jest przy problemach z  układem pokarmowym na tle nerwicowym, niepewności i bólu głowy 
  • zapach lawendy ma działanie relaksujący dlatego często wykorzystywana jest w aromaterapii w celu zmniejszania stresu, w stanach niepokoju, trudnościach w zasypianiu,

Działanie kosmetyczne:

  • W kosmetologii olejek eteryczny z lawendy najczęściej jest stosowany w celach aromaterapeutycznych do kąpieli oraz masaży (w połączeniu z olejem roślinnym np. arganowym), a także do perfumowania preparatów kosmetycznych np. kremów, mydeł, balsamów. Dzięki czemu z powodzeniem stosuje się go w przemyśle perfumeryjnym jako jeden ze składników wód perfumowanych, toaletowych i kolońskich.  
  • Olejek lawendowy ma również szerokie zastosowanie w pielęgnacji różnych typów cer. Szczególnie polecany jest przy cerach dojrzałych ze względu na działanie regenerujące, wygładzające oraz antyoksydacyjne. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne olejek lawendowy jest stosowany przy cerach tłustych i trądzikowych. Ponadto zmniejsza nadmierne wydzielanie łoju, zwęża ujścia gruczołów łojowych oraz przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Z uwagi na właściwości przeciwdrobnoustrojowe i regenerujące używany jest w leczeniu: owrzodzeń, ran, łuszczycy oraz przy stanach zapalnych, oparzeniach posłonecznych.
  • Wykorzystuje się go także w produktach przeciwobrzękowych, np. kremach pod oczy, które zmniejszają zasinienia oraz obrzęki. Ponadto znalazł zastosowanie w preparatach antycellulitowych, ponieważ pobudza krążenie krwi i wspomaga przepływ limfy. Bardzo często lawenda jest używana w kosmetykach do pielęgnacji stóp np. w kremach, maseczkach, solach do kąpieli. Wykorzystuje się jej właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne oraz zmniejsza wydzielanie potu i niweluje nieprzyjemny zapach.
  • Olejek lawendowy jest pomocny przy wypadaniu włosów – stymuluje wzrost i zmniejsza ich wypadanie, szczególnie polecany przy łysieniu plackowatym. Dodatkowo używa się go w szamponach do włosów przetłuszczających się, gdyż zmniejsza wydzielanie sebum.
  • Lawenda też jest częstym składnikiem preparatów odstraszających owady (osy, komary, mrówki faraona, mszyce, wołki zbożowe i mole), stosowany miejscowo na ukąszenia działa łagodząco i przeciwobrzękowo 
Lawendowe kosmetyki które używałam

Sól do kąpieli
 Sól do stóp


Szampon z Ziaja
 Żel pod prysznic

A teraz przepisy na domowe lawendowe kosmetyki


Lawendowa kąpiel 
Do woreczka z organzy wrzuciłam garść suszonych kwiatów lawendy. Tak przygotowany woreczek wrzucamy do wanny z ciepłą wodą. Zapach lawendy roznosił się po całej łazience.

Lawendowy pył do kąpieli
Składniki:
100 gr sody oczyszczonej
50 gr kwasku cytrynowego

50 gr mleka w proszku
2 łyżki dowolnego oleju
Łyżeczka suszonej lawendy
15 kropli olejku lawendowego

Sodę, kwasek cytrynowy, mleko i lawendę dokładnie mieszamy w blenderze. Następnie ciągle mieszając dodajemy olej i olejek lawendowy. Mieszamy aż wszystko się połączy i nie będzie widać grudek.  Taki pyłek dodajemy do naszej kąpieli.

Lawendowy peeling do ciała
Składniki
1,5 łyżek cukru
3 łyżki olej np kokosowego lub oliwy z oliwek
5 kropli olejku lawendowego
3 łyżki suszonej lawendy

Wszystko razem mieszamy i przekładamy do słoika. A następnie cieszymy się gładka i pachnącą skórą.

Tonik/ mgiełka lawendowa
Składniki
Zielona herbata
Woda
Olejek lawendowy
Suszona lawenda 

Susz i herbatę zalewamy gorąca wodą i zaparzamy przez 10 min. Następnie przelewamy do buteleczki i dodajemy olejek eteryczny. Taki tonikiem przemywamy twarz w zależności od potrzeb. Przechowujemy go w lodówce 3-4 dni.


Maseczka do twarzy
Składniki
1 łyżka jogurtu naturalnego
1 łyżka miodu
1 łyżka zmielonego suszu z lawendy

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i tak powstałą papkę nakładamy na twarz. Trzymamy ją ok 10 min i następnie zmywamy letnią wodą.

Wcierka na wypadanie włosów z lawendą
O tej wcierce przygotowałam osobny post tutaj. 

 A Wy lubicie lawendowe kosmetyki, które najbardziej polecacie? 
Chętnie poznam Wasz propozycje:)

Komentarze